-
John P. Birkelund
(1930-2019)
Z branżą venture capital związał się w 1956 r. – za sprawą udanych inwestycji finansowanych m.in. przez rodzinę Rothschildów. W kolejnych 25 latach prowadzone przez niego z sukcesem projekty inwestycyjne, dotyczące np. spółek Texas Instruments, Federal Express, Cray Research i MCI Communications, utorowały drogę do dalszego rozwoju branży VC. W 1981 r. dołączył do zespołu banku inwestycyjnego Dillon, Read & Co. – jako prezes, udziałowiec, a następnie przewodniczący rady dyrektorów i dyrektor zarządzający. Szesnaście lat później wynegocjował sprzedaż banku firmie UBS po cenie blisko 20-krotnie wyższej od wartości przedsiębiorstwa w czasach, kiedy rozpoczynał w nim pracę.
W 1990 r. stanął na czele nowo powołanych instytucji: Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości i Enterprise Investors. Obie funkcje pełnił przez 16 lat, ze stanowisk ustąpił w październiku 2006 r.
Angażował się również w działalność wielu organizacji z sektora non profit – Brown University, New York Public Library, Frick Collection czy American Academy w Berlinie; przewodniczył pracom ich komitetów inwestycyjnych albo uczestniczył w tych pracach. Był członkiem Rady Dyrektorów Giełdy Nowojorskiej, otrzymał doktorat honoris causa Brown University, został też wybrany na członka American Academy of Arts and Sciences.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
-
Robert G. Faris
(1938–2017)
Choć karierę zawodową z sukcesem rozpoczął w branży chemicznej – m.in. od Standard Oil of Indiana (Amoco) – w 1969 r. na stałe związał się z rynkami kapitałowymi. Dwa lata później, jako trzecia zatrudniona osoba, dołączył do tworzącego się zespołu Alan Patricof Associates. Na początku działalność firmy koncentrowała się na inwestycjach w start-upy i spółki na wczesnym etapie rozwoju, głównie w sektorze wysokich technologii i branży biotechnologicznej. Wśród wielu wspieranych przez nią spółek można znaleźć marki tak znane jak Apple Computer, Cellular Communications Inc., Computer Identics i Syntro.
Bezsprzeczny sukces spółek z portfela Alan Patricof Associates i usankcjonowanie inwestycji typu venture capital pod koniec lat 70. pozwoliły firmie na tworzenie kolejnych funduszy. Po 17 latach pracy Roberta Farisa i dekadzie, w której był on prezesem, Alan Patricof Associates (obecnie Apax) stało się jedną z największych i najbardziej cenionych firm venture capital w Stanach Zjednoczonych. W 1988 r. Robert Faris odszedł na emeryturę. Zamierzał zająć się pracą dydaktyczną.
Dwa lata później, wraz z rozpoczęciem procesu przemian w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, otrzymał od Johna Birkelunda propozycję objęcia funkcji prezesa Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości. Piastował to stanowisko, był też dyrektorem zarządzającym Enterprise Investors. W 2006 r. zrezygnował z obu funkcji i został wybrany na przewodniczącego rady dyrektorów Enterprise Investors Corporation, którym był aż do przejścia na emeryturę pod koniec 2016 r.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.