Większościowi akcjonariusze Stolicy jawnie łamią prawa EI
Warszawa, 8 stycznia 2004 r. — 5 stycznia 2004 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki Stolica S.A. Na polecenie J. Tkaczowa, jednego z trzech akcjonariuszy założycieli, który wbrew decyzji sądu podaje się za Prezesa Zarządu Spółki, specjalnie zamówione służby ochroniarskie odmówiły wstępu do budynku pełnomocnikowi Enterprise Investors oraz członkowi Rady Nadzorczej Stolicy powołanemu przez EI. Enterprise Investors nie otrzymało żadnych informacji o treści podjętych uchwał. Oczekiwać należy, że akcjonariusze Niedźwiedzki, Tkaczow i Wasilewski, z pogwałceniem praw akcjonariusza mniejszościowego, powołali siebie i swoich przedstawicieli na wszystkie miejsca w Radzie Nadzorczej oraz przyznali sobie wysokie wynagrodzenia.
Podobne fakty niewpuszczenia członków RN upoważnionych do indywidualnego nadzoru nad spółką miały miejsce 29 grudnia 2003 r. i 2 stycznia 2004 r. W ten sposób uniemożliwiono członkom RN wykonywanie ich statutowych uprawnień.
Akcjonariusze Niedźwiedzki, Tkaczow i Wasilewski powołują się na fakt, jakoby odstąpili od umowy inwestycyjnej, w związku z czym fundusz zarządzany przez Enterprise Investors nie posiada już akcji. Jednakże, dokonując w ten sposób wywłaszczenia mniejszościowego akcjonariusza, akcjonariusze Niedźwiedzki, Tkaczow i Wasilewski nie zwrócili funduszowi wpłaconych 10,5 mln USD. Spółka poinformowała EI, że wykreśliła fundusz z księgi akcyjnej jako akcjonariusza.
Użycie siły przez większościowych akcjonariuszy Stolicy oznacza eskalację sporu, który rozpoczął się w kwietniu 2003 r. w związku z wykryciem fałszowania sprawozdań finansowych spółki. Audyt sfinalizowany w październiku ubiegłego roku potwierdził, że sprawozdania były istotnie nierzetelne, jak wskazywało Enterprise Investors. Akcjonariusze Stolicy uniemożliwili wyjaśnienie sytuacji, odrzucili propozycje rozmów odnośnie do należnego odszkodowania i poszli drogą rozwiązania siłowego. EI w ciągu kilkunastu lat swojej działalności w Polsce nie spotkało się nigdy z tak jawnym lekceważeniem podstawowego prawa – prawa własności.
Jednocześnie organa państwowe powołane do zapewnienia przestrzegania prawa nie podjęły do tej pory skutecznych działań przeciw rażącym naruszeniom przepisów prawa. Sytuacja w Stolicy stawia pod znakiem zapytania poziom przestrzegania prawa w Polsce oraz ochronę praw inwestorów zagranicznych. Grupa funduszy zarządzana przez Enterprise Investors jest trzecim największym inwestorem amerykańskim w Polsce i zapewniła dopływ kapitału przekraczającego 700 mln USD do polskich przedsiębiorstw.