Enterprise Investors inwestuje w Medycynę Rodzinną
Warszawa, 3 sierpnia 2000 r. — Polish Enterprise Fund, fundusz venture capital/private equity zarządzany przez Enterprise Investors, zainwestował w spółkę Medycyna Rodzinna – wiodącą firmę prowadzącą prywatne poradnie medyczne – i stał się właścicielem 90-procentowego pakietu jej akcji. Inwestycja pozwoli na sfinansowanie planów utworzenia ogólnopolskiej sieci prywatnych poradni Medycyny Rodzinnej świadczących usługi opłacane przez kasy chorych oraz przez samych pacjentów.
Inwestycja w spółkę Medycyna Rodzinna jest elementem strategii zaangażowania funduszy zarządzanych przez Enterprise Investors w sektorze usług medycznych. W ciągu najbliższych 3-4 lat grupa Enterprise Investors zainwestuje do 50 mln USD w prywatne firmy z tego sektora.
„Enterprise Investors ma dziesięcioletnią tradycję inwestowania w rozwojowe branże polskiej gospodarki. Reforma służby zdrowia stworzyła, naszym zdaniem, warunki do angażowania na dużą skalę kapitału prywatnego w sektor opieki zdrowotnej. Wierzymy, że inwestując w ten sektor, przyczynimy się do stworzenia nowoczesnych, sprawnie funkcjonujących placówek opieki medycznej służących pacjentom” – powiedział Michał Rusiecki, Partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycje w sektorze usług medycznych.
Spółka Medycyna Rodzinna działa od stycznia 1999 r. Obecnie firma prowadzi dwie niepubliczne poradnie opieki medycznej, zlokalizowane w Warszawie – przy ul. Banacha 1A i Cegłowskiej 80. Poradnie organizują opiekę zdrowotną dla pacjentów ubezpieczonych w Mazowieckiej Regionalnej Kasie Chorych oraz Branżowej Kasie Chorych dla Służb Mundurowych. Placówki te mogą się poszczycić największą wśród prywatnych przychodni w Polsce liczbą pacjentów – razem 65 tys. osób. W najbliższym czasie zostaną otwarte kolejne poradnie Medycyny Rodzinnej, zlokalizowane w różnych dzielnicach Warszawy oraz w dużych miastach Polski (np. Katowice, Gdańsk, Wrocław).
Medycyna Rodzinna oferuje bezpłatną (opłaconą przez kasę chorych) opiekę medyczną. Poradnie Medycyny Rodzinnej przyjęły jednolity i z założenia przyjazny dla pacjentów standard obsługi. Adresatami usług oferowanych przez Medycynę Rodzinną są osoby ceniące sobie sprawność i dobrą organizację opieki medycznej oraz wysokie kwalifikacje personelu medycznego. Lekarze zatrudnieni w poradniach Medycyny Rodzinnej, obok doraźnej opieki, kładą duży nacisk na profilaktykę oraz propagowanie zdrowego stylu życia.
„Celem Medycyny Rodzinnej jest zapewnienie pacjentom wzorcowej, kompleksowej opieki medycznej oraz dostosowana do zasad nowego systemu organizacja pracy w naszych poradniach. Mamy nadzieję, że dzięki inwestycji EI Medycyna Rodzinna stanie się w przyszłości preferowanym ogólnopolskim dostawcą usług zdrowotnych dla publicznych i prywatnych ubezpieczycieli” – powiedział dr Piotr Olędzki, Prezes Zarządu spółki.
Oprócz kontraktu na świadczenie podstawowej opieki medycznej istniejące już poradnie Medycyny Rodzinnej mają podpisane umowy z Mazowiecką Regionalną Kasą Chorych na konsultacje chirurgiczne, dermatologiczne, ginekologiczne i okulistyczne. Negocjowane są oferty na usługi innych specjalistów.
Od początku działalności Medycyna Rodzinna ściśle współpracuje z Akademią Medyczną w Warszawie, zwłaszcza w zakresie szkolenia lekarzy rodzinnych. Zaplecze merytoryczne poradni stanowi Zakład Medycyny Rodzinnej AM w Warszawie. Aby zapewnić wysoki poziom badań obrazowych (rentgen, USG) i laboratoryjnych, wykonuje się je w wyselekcjonowanych, sprawdzonych ośrodkach.
Enterprise Investors zarządza największą w Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej grupą funduszy typu venture capital/private equity. Od 1990 r. fundusze zarządzane przez Enterprise Investors: Polish Enterprise Fund, Polish Private Equity Fund I i II oraz Polish-American Enterprise Fund zainwestowały w polskie przedsiębiorstwa reprezentujące różne sektory gospodarki ponad 550 mln USD, realizując ponad 70 projektów inwestycyjnych.
W najbliższym czasie Enterprise Investors planuje utworzenie kolejnego funduszu z kapitałem założycielskim w wysokości około 300 mln USD.
Enterprise Investors ma niemal sześcioletnie doświadczenie w inwestowaniu w firmy z szeroko pojętego sektora medycznego. Fundusze z grupy EI zainwestowały 26 mln USD w duże polskie firmy farmaceutyczne (Polfa Kutno, PGF, Pharmag) i uczestniczą w budowie ich pozycji rynkowej.
Inwestycja w spółkę Medycyna Rodzinna jest pierwszą inwestycją funduszy EI na tworzącym się w Polsce rynku usług medycznych. W przygotowaniu jest kilka kolejnych projektów.