Credit Agricole przejmuje akcje LUKASA od Enterprise Investors
Warszawa, 7 lutego 2001 r. — Credit Agricole podpisał umowę o zakupie 75% akcji Lukas SA – lidera na rynku kredytów konsumpcyjnych w Polsce. Sprzedającymi są fundusze Polish Private Equity Fund I i II zarządzane przez Enterprise Investors oraz dwóch akcjonariuszy prywatnych. Wartość transakcji wynosi 262,5 mln USD, co oznacza wycenę Lukas SA na poziomie 350 mln USD. Jest to największa transakcja dokonana kiedykolwiek przez fundusz private equity w Europie Środkowej. Finalizacja transakcji wymaga otrzymania zezwoleń określonych przez polskie prawo.
Fundusze EI zainwestowały w Lukasa w 1997 r., kupując 28% akcji za 15 mln USD. Przychody brutto z tej transacji wyniosą 82 mln USD, co oznacza, że w okresie współpracy z EI wartość przedsiębiorstwa dla jego akcjonariuszy wzrosła niemal 6-krotnie.
Na Grupę Lukas składa się firma Lukas SA oraz jej spółka zależna Lukas Bank. W następstwie szybkiego rozwoju udział Grupy Lukas w rynku kredytów ratalnych osiągnął około 25%. Było to możliwe dzięki strategii wielokanałowej dystrybucji wykorzystującej zaawansowane technologie (bankowość elektroniczna, call center). Ponadto Grupa Lukas z sukcesem rozwinęła współpracę z handlem detalicznym i jest obecna w około 30 tys. sklepów w Polsce.
Lukas Bank jest nowoczesnym, szybko rosnącym bankiem detalicznym z siecią liczącą blisko 100 oddziałów w całym kraju.
Grupa Lukas zatrudnia około 1700 pracowników. Aktywa Grupy na koniec 2000 r. osiągnęły wartość 550 mln euro.
Poprzez tę transakcję Credit Agricole zajmuje pozycję na jednym z najbardziej dynamicznych rynków Europy Środkowej i dzięki temu wzmacnia swój wymiar europejski. Transakcja ta pozwala Sofinco, filii Credit Agricole wyspecjalizowanej w kredytach dla ludności, dodać Polskę do grupy krajów, w których Sofinco jest obecne.
Credit Agricole jest największym francuskim bankiem detalicznym, mającym 16 mln klientów i ogólnokrajową sieć około 8 tys. oddziałów. Działalność Grupy obejmuje bankowość detaliczną, ubezpieczenia na życie i majątkowe, private banking i zarządzanie aktywami. Credit Agricole Indosuez, będący częścią Grupy, specjalizuje się w globalnych usługach bankowych dla przedsiębiorstw i bankowości inwestycyjnej. Biorąc pod uwagę kapitały własne: 26,3 mld euro w czerwcu 2000 r., Credit Agricole jest największym bankiem we Francji i jednym z 10 największych na świecie.
Doradcą Credit Agricole przy transakcji był Rothschild.
Enterprise Investors zarządza największą w Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej grupą funduszy typu private equity i venture capital. Od 1990 r. fundusze zarządzane przez Enterprise Investors: Polish Enterprise Fund, Polish Private Equity Fund I i II oraz Polish-American Enterprise Fund zainwestowały w przedsiębiorstwa reprezentujące różne sektory gospodarki blisko 600 mln USD, realizując 78 projektów inwestycyjnych. Fundusze zarządzane przez Enterprise Investors odsprzedały swoje udziały w 37 spółkach. W ciągu najbliższych 4 lat grupa planuje zainwestować 300 mln USD z nowo utworzonego funduszu Polish Enterprise Fund IV.
Doradcą Polish Private Equity Fund I & II oraz prywatnych akcjonariuszy Lukas SA przy transakcji sprzedaży akcji Credit Agricole był Credit Suisse First Boston.
Gilles Gramat, dyrektor zarządzający odpowiedzialny w Credit Agricole za rozwój międzynarodowy, tak skomentował transakcję:
„Zakup akcji Lukasa pozwala Credit Agricole na natychmiastowe zajęcie pozycji lidera na największym rynku Europy Środkowej oraz pozwala planować znaczący rozwój w tym regionie w oparciu o zdolny zespół menedżerski. Tak jak w przypadku innych inwestycji zagranicznych, Credit Agricole będzie przywiązywał szczególną wagę do rozwoju współpracy między Lukasem i innymi firmami wchodzącymi w skład grupy Credit Agricole”.
Dariusz Prończuk, prezes Lukas SA i partner w Enterprise Investors, podkreślił następujące aspekty transakcji:
„Transakcja zamyka ponad trzyletni okres owocnej współpracy pomiędzy Enterprise Investors i Grupą Lukasa oraz jej grupą menedżerską: w tym czasie połączenie funduszy i doświadczenia strategicznego Enterprise Investors z umiejętnościami zarządczymi kadry Lukasa pozwoliło spółce na bardzo znaczące rozszerzenie zakresu działalności i zwiększenie wartości.
Inwestycja Credit Agricole daje tej utalentowanej grupie ludzi możliwość wzmocnienia pozycji firmy i rozszerzenia jej oferty produktowej. Oznacza danie grupie menedżerskiej i pracownikom Lukasa środków potrzebnych do spełnienia aspiracji zawodowych i wkroczenia na arenę międzynarodową”.